Protezavimas

BENDROJI INFORMACIJA APIE PROTEZAVIMĄ NENUIMAMAIS (FIKSUOTAIS) DANTŲ PROTEZAIS

1 .  Nenuimamas (fiksuotas) dantų protezas – tai bet kuris dantų protezas, kuris prie danties, danties likučių (kulties (bigės) ar šaknies) ir/ar dantų implantų protezų atramų, fiksuojamas cementuojant, prisukant ar kitais mechaniais būdais.

2 .  Nenuimami dantų protezai gali būti:

2.1 .   Dirbtinis danties vainikėlis (vainikas) – tai metalo, plastiko, porceliano (keramikos) ar šių medžiagų kombinacijos restauracija, dengianti tris ar daugiau danties šoninių ir kramtomąjį paviršius ar kandamąjį kraštą. Dantų vainikai gali būti:

2.1.1 .      Plastmasės;

2.1.2 .      Metaliniai lieti;

2.1.3 .      Metaliniai lieti su plastmasės apdaila;

2.1.4 .      Metalokeramikos vainikėliai-metaliniai lieti su keramikos apdaila;

2.1.5 .      Bemetalės keramikos vainikėliai;

2.1.6 .      Porceliano.

2.2. Tiltinis dantų protezas (tiltas) – tai dirbtinis dantis (tarpinė dalis) iš metalo, plastiko, porceliano (keramikos) ar šių medžiagų kombinacijos (kaip ir dirbtinis vainikas), užpildantis buvusio, neesamo, danties tarpą ir atstatantis jo funkciją kramtymui, kalbai, pagal galimybes ir estetikai. Gamybos metu sujungtas su dirbtiniais dantų vainikais, fiksuojamais prie gretimų (atraminių) dantų, dantų likučių ar dantų implantų kaip nenuimamas (fiksuotas) dantų protezas. Taip gali būti atstatoma ir daugiau neesamų dantų, jei gretimi dantys gali išlaikyti būsimą kramtymo krūvį.

2.3 . Tiltai pritvirtinti sujungiant – tai tiltai, kurių tarpinės dalys prie atraminių dantų tvirtinamos tam tikros formos apkabėlėmis jas sujungiant su dantimis.

2.4 . Danties lūpinio paviršiaus plokštelė – tai plona porceliano plokštelė, dengianti danties, kuriam reikalingas estetinis restauravimas, lūpinį paviršių ar lūpinį ir kontaktinius paviršius, galinti dengti ir kandamąjį kraštą bei tvirtinama prie danties specialiais cementais.

3 .  Nenuimami dantų protezai gaminami dėl keleto priežasčių:

3.1 . Apsaugoti susilpnėjusį dėl pažeidimo dantį, dirbtiniu danties vainiku perskirstant likusiems danties audiniams kramtymo metu atsirandančias jėgas taip, kad dantis galėtų toliau funkcionuoti. Standartinis kriterijus tam – netektas gumburas ar pažeidimas apimantis daugiau nei pusę danties diametro.

3.2 . Optimizuoti sukandimą dėl nusidėvėjusių, netaisyklingai stovinčių dantų.

3.3 . Pakeisti dideles plombas, kuriomis nesiseka išgauti tinkamo danties kontūro ar kontaktų su gretimais dantimis.

3.4 . Atstatyti įterptinį dantų lanko defektą tiltu.

3.5 . Atstatyti dantų lanko defektą dirbtiniu vainiku ant implanto.

3.6 . Pagerinti estetiką.

3.7 . Paruošti atraminius dantis nuimamiems protezams fiksuoti.

4 .  Prasčiausiomis estetinėmis savybėmis pasižymi metaliniai vainikai, geromis – metalokeramikiniai vainikai, geriausiomis – bemetalės keramikos ir porcelianiniai vainikai ar danties lūpinio paviršiaus plokštelės. Harmoningam estetiniam vaizdui sukurti turi reikšmės ne tik protezo spalva, forma, bet ir protezuojamo danties padėtis dantų lanke, dantenų ar burnos gleivinės sveikata, dantenų forma, sukandime dalyvaujančių dantų forma, kramtymo judesių ypatumai. Neestetinėje zonoje privalumu laikoma išsaugoti daugiau danties estetikos sąskaita.

5 .  Protezo dalių atlūžimo rizikos atžvilgiu saugiausi yra metaliniai nenuimami protezai, rizikingiausi – bemetalės keramikos ir porcelianiniai.

6 .  Labiausiai biologiškai derančios medžiagos – keramika ir porcelianas. Tiek metalams, tiek plastikui yra žinomų netoleravimo atvejų, kurie yra reti. Išankstinis tyrimas numatyti galimą medžiagos netoleravimą ne visuomet yra tikslus. Netoleravimas gali būti išprovokuotas ir kitų sveikatos sutrikimų, atsiradusių po protezavimo.

7 .  Planuojant tiltinius protezus remiamasi šiomis taisyklėmis:

7.1 .   Haberio dėsnis – sveikas dantis sveikame kaule turi rezervinių pajėgumų papildomam krūviui atlaikyti. Jeigu atstatomų dantų teorinė apkrova neviršija atraminių dantų galimo rezervo, tai tikėtina, kad tiltas funkcionuos.

7.2 .   Ante dėsnis – jeigu kaulas apie atraminį dantį nutirpo iki pusės jo šaknies ilgio – dantis rezervinių jėgų šoniniam apkrovimui nebeturi.

7.3 .   Jeigu tiltas atstato dantų lanko išlenktumą (pvz.: į prieangį) – dominuos verčiančios jėgos.

8 .  Protezuojant nenuimamais dantų protezais ne paciento amžius pagrindinis svertas nulemiąs galimybę atlikti protezavimą, o danties išsivystymas ir atitikimas būtiniems protezavimo reikalavimams.

Protezavimo nenuimamais protezais ypatybės

9. Protezuojant nenuimamai protezais, dantys, jų likučiai ar implantų protezų atramos negrįžtamai pažeidžiami. Pažeidimo tikslas – sukurti vietą būsimam dirbtiniam vainikui ar tilto tarpinei daliai pagal reikalavimus planuojamui protezui. Protezuojant tiltais tvirtinamais sujungiant ar danties lūpinio paviršiaus plokštele – dantys pažeidžiami mažiausiai; lietais vainikais – daugiau; metalokeramikiniais vainikais – dar daugiau, bemetalės keramikos ar porceliano vainikais – daugiausia. Pažeidimo (negrįžtamai pašalinamų danties audinių storis) kiekis svyruoja nuo kelių mikrometrų iki 2 milimetrų, tai priklauso nuo būsimo protezo. Po danties paruošimo jo bigė turi atitikti geometrinius reikalavimus būsimam protezui, kurių pagrindiniai protezo išsilaikymui gauti – likusios šoninių dantų bigės aukštis žemiausioje vietoje turi būti apie 2 milimetrus ar daugiau, ašinių sienelių konvergencija nuo 6 iki 15 laipsnių.

10. Įprastai danties audiniai šalinami tam skirtais abrazyviais ar pjaunančiais instrumentais (deimantiniais grąžtais, akmenėliais, grąžtais, kaltukais, poliravimo abrazyvais). Nežiūrint visų apsaugos priemonių (aštrūs instrumentai, tinkamas aušinimas ir drėkinimas vandens oro aerozoliu, švari pažeidimo vieta, tikslūs laikini protezai, geras laikinas ar nuolatinis cementavimas) gyvo danties pulpa reaguoja į atliekamus darbus. Reakcijos pasekmė – grįžtami pulpos pokyčiai be skausmo pojūčio, grįžtami pulpos pokyčiai su juntamu skausmu, negrįžtami pulpos pokyčiai be skausmo, negrįžtami pulpos pokyčiai su juntamu skausmu. Prie grįžtamų pokyčių skausmas malšinamas medikamentais, esant negrįžtamiems – medikamentais ir endodontoniu gydymu (šalinama danties pulpa, užplombuojama danties šaknies kanalų sistema). Negrįžtami pulpos pokyčiai su juntamu skausmu gali pasireikšti ir parėjus ženkliam laikui po protezavimo pabaigos.

11. Alternatyva dantų audinių šalinimui atstatant netektą dantį – protezavimas ant dantų implantų, dalinis išimamas protezavimas, tam tikrais atvejais nuimamas įtvaras nakčiai arba nieko nedaryti, stebėti būklę. Išimami protezai savo funkcijos atstatymo geba, biologinėmis savybėmis, poveikiu į paciento socialumą neprilygsta nenuimamiems protezams. Įtvaras neatstato dantų lanko vientisumo, bet stabilizuoja esamą situaciją, leidžia stebėti būklę. Nieko nedaryti vertinga tada, kai pažeidimo protezavimas išprovokuos ženklų komforto pablogėjimą (pvz.: funkcionuojantis pažeistas dantis, bet jo protezavimas nenuimamu protezu neįmanomas, reiktų gaminti nuimamą), arba pažeidimas neesminis, o jam pašalinti reikėtų stipriai pažeisti sveikus audinius.

12. Paruošus dantis ar dantų implantų protezų atramas nuimami atspaudai, registruojamas sukandimas, užpildomas užsakymas dantų technikos laboratorijai pagaminti protezą pagal individualiai numatytus parametrus: konstrukcija, spalva. Jeigu reikia, registruojami papildomi paciento estetiniai, funkciniai parametrai pagalbinėmis priemonėmis (pvz.,: fotonuotraukos, veido lankas, aksiografija ir kt.) Kito apsilankymo metu matuojamas protezo pusgaminis, vertinama jo tikimas, forma spalva, taikomi kontaktai. Jeigu reikia – užsakymo lape nurodoma atlikti reikalingus patikslinimus dantų technologijos laboratorijoje. Tolimesnio apsilankymo metu vertinamas pagamintas protezas, jo tikimas, tikslumas, kontaktai, išvaizda. Neesant trūkumų – aptariamas nuolatinio cementavimo klausimas. Mažos apimties protezai (pvz.: pavieniai vainikai), cementuojami nuolatinai iškart kitaip yra rizika juos pamesti dėl laikino cemento ribotų savybių), didesnės apimties darbai – laikinai, kad galima būtų įvertinti jų tikimą kiek panešiojus. Neesat trūkumų – nuolatinis cementavimas. Esant trūkumams, jie tikslinami, nedidelės apimties patikslinimai poliruojami kabinete, arba, kaip ir didesnės apimties, siunčiami į dantų technikos laboratoriją išbaigti. Trūkumai gali atsirasti dėl nuskausminimo ir nejautros, kuri įgalina atlikti protezavimo veiksmus, bet sutrikdo jutimus. Nuolatinai fiksavus nenuimamą protezą spalva nebegali būti keičiama, jeigu reikia tikslinti formą – tai galima tik labai nedidele apimtimi.

13. Dantų, dantenų ir burnos gleivinės apsaugai, sukandimo išlaikymui nenuimamo protezavimo metu nešiojami laikini nenuimami protezai.

14. Esminės aplinkybės, kurioms esant negalima atlikti protezavimo nenuimamais dantų protezais:

14.1.     ribotas priėjimas prie operacinio lauko, dėl ko negalima dirbti saugiai ar išgauti reikiamos geometrinės danties bigės formos;

14.2 .     pacientas su nesugydyta burnos patologija;

14.3 .     pacientas nesupranta jam taikytinų esminių protezavimo principų, galimybių ir numatomo rezultato;

14.4 .     nerealūs paciento lūkesčiai.

14.5 .     gydymo ir protezavimo režimo nesilaikymas.

15 .    Atitinkamais atvejais, protezuojant dantis nenuimamais protezais, gali prireikti papildomų procedūrų:

15.1 .      nuskausminimo suleidžiant nuskausminamųjų vaistų;

15.2 .      nuskausminimo suleidžiant nuskausminamųjų vaistų pakartojimo;

15.3 .      medikamentinės sedacijos.

15.4 .      dantenų retrakcijos.

15.5 .      pažeisto dantenų krašto pašalinimo;

15.6 .      dantenų plastikos;

15.7 .      gleivinės plastikos;

15.8 .      klinikinio danties vainiko išilginimo chirurginiu būdu;

15.9 .      ortodontinio danties šaknies patempimo, išlaikant dantenų lygį;

15.10 .  ortodontinio danties šaknies patempimo, keičiant dantenų lygį;

15.11 .  profesionalios burnos higienos.

16 .     Dėl bendrosios sveikatos sutrikimų, jų gydymo ypatumų protezavimas nenuimamais protezais planuojamas individualiai, atliekamas atsižvelgiant į paciento būseną, bendradarbiaujant su bendrąją sveikatą prižiūrinčiais gydytojais.

GALIMOS NEPAGEIDAUJAMOS IŠEITYS

17 .      Protezuojant nenuimamais protezais galimos tiek technologinės, tiek biologinės komplikacijos:

17.1 .    Protezavimo metu dantys gali būti jautresni įvairiems dirgikliams. Daugumoje atvejų tai preinantis reiškinys, kuris, pabaigus protezavimą,  praeina. Kartais jautrumas gali virsti skausmu, dėl kurio tenka endodontiškai gydyti dantį, daugumoje atvejų protezavimas sėkmingai tęsiamas ir pabaigiamas be protezavimo plano pakeitimo.

17.2 .    Pradėjus protezavimą gali būti aptikta užslėpta patologija (pvz.: po senu dirbtiniu vainiku niekaip nematomas dentino įtrūkimas), kurią pastebėjus gali iš esmės keistis protezavimo planas ir kaštai.

17.3 .    Nė vienas dantų protezas nėra amžinas ar absoliučiai atsparus lūžiui, atsicementavimui, sujungimo praradimui. Jokių garantijų protezo naudingo tarnavimo laikui numatyti suteikti negalima. Nenuimamų protezų tarnavimas tiesiogiai priklauso nuo:

17.3.1 .       Protezuojamo danties tvirtumo.

17.3.2 .       Sukandimo taisyklingumo.

17.3.3 .       Normalios kramtymo jėgos.

17.3.4 .       Dantų griežimo nebuvimo.

17.3.5 .       Burnos sveikatos išlaikymo.

17.3.6 .       Bendrosios sveikatos išlaikymo.

17.3.7 .       Reguliarių profilaktinių burnos sveikatos patikrinimų, pagal gydytojo nurodytą periodiškumą.

17.4 .  Pasikeitus šioms aplinkybės, gali drastiškai sutrumpėti protezo tarnavimo laikas, pasikeisti atramines struktūras veikiančių jėgų pobūdis ir dėl to įskilti, skilti ar sulūžti atraminis dantis, taip pat gali lūžti dantų implanto sudedamosios dalys.

17.5 .  Nežiūrint medžiagų ir technologijų su tinkamiausiomis savybėmis atliekamam darbui taikymo, nepasiekiamas norimas estetinis rezultatas. Kartais tenka protezuoti kelis gretimus estetinės zonos dantis, kad gauti optimalų estetinį rezultatą.

17.6 .  Nauja restauracija atstatyta anatominė forma gali sutrikdyti garsų tarimą, kalbą. Dažniausiai pripratimas įvyksta labai greitai. Retais atvejais lieka specialistui pastebimi garsų tarimo ar kalbėjimo defektai.

17.7 .  Susikandantys su porcelianiniu paviršiumi dantys gali dėvėtis greičiau. Pacientas gali būti paprašytas naktį dėvėti apsauginę kapą.

17.8 .  Jeigu pacientas turi išimamą protezą, tai pastarasis gali nebetikti prie naujai pagamintų protezų.

17.9 .  Iš dalies atsipalaidavęs protezas – grėsmė nepastebėtam nepataisomai sugesti dirbtinio vainiko pridengtam atraminiam dančiui.

17.10 .   Atsipalaidavusio protezo nurijimas. Dažniausiai nesukelia jokių pavojų sveikatai.

17.11 .   Atsipalaidavusio protezo patekimas į kvėpavimo takus. Reta, bet pavojinga komplikacija.

17.12 .  Itin retais atvejais gali pasireikšti ir kitų, čia nepaminėtų ar dar nežinomų komplikacijų.

Kaip atvykti

eyJtYXBfb3B0aW9ucyI6eyJjZW50ZXJfbGF0IjoiNTQuNzM5NzU2IiwiY2VudGVyX2xuZyI6IjI1LjI3MzYxMiIsInpvb20iOjE3LCJtYXBfdHlwZV9pZCI6IlJPQURNQVAiLCJmaXRfYm91bmRzIjpmYWxzZSwiZHJhZ2dhYmxlIjp0cnVlLCJzY3JvbGxfd2hlZWwiOmZhbHNlLCJkaXNwbGF5XzQ1X2ltYWdlcnkiOiIiLCJtYXJrZXJfZGVmYXVsdF9pY29uIjoiaHR0cHM6XC9cL2plcnV6YWxlc2tsaW5pa2EubHRcL3dwLWNvbnRlbnRcL3VwbG9hZHNcLzIwMjBcLzA1XC9ua19zbWFsbC5wbmciLCJpbmZvd2luZG93X3NldHRpbmciOiIiLCJpbmZvd2luZG93X2JvdW5jZV9hbmltYXRpb24iOiIiLCJpbmZvd2luZG93X2Ryb3BfYW5pbWF0aW9uIjpmYWxzZSwiY2xvc2VfaW5mb3dpbmRvd19vbl9tYXBfY2xpY2siOnRydWUsImluZm93aW5kb3dfc2tpbiI6IiIsImRlZmF1bHRfaW5mb3dpbmRvd19vcGVuIjpmYWxzZSwiaW5mb3dpbmRvd19vcGVuX2V2ZW50IjoiY2xpY2siLCJmdWxsX3NjcmVlbl9jb250cm9sIjp0cnVlLCJzZWFyY2hfY29udHJvbCI6dHJ1ZSwiem9vbV9jb250cm9sIjp0cnVlLCJtYXBfdHlwZV9jb250cm9sIjp0cnVlLCJzdHJlZXRfdmlld19jb250cm9sIjp0cnVlLCJmdWxsX3NjcmVlbl9jb250cm9sX3Bvc2l0aW9uIjoiVE9QX0xFRlQiLCJzZWFyY2hfY29udHJvbF9wb3NpdGlvbiI6IlRPUF9MRUZUIiwiem9vbV9jb250cm9sX3Bvc2l0aW9uIjoiVE9QX0xFRlQiLCJtYXBfdHlwZV9jb250cm9sX3Bvc2l0aW9uIjoiVE9QX0xFRlQiLCJtYXBfdHlwZV9jb250cm9sX3N0eWxlIjoiSE9SSVpPTlRBTF9CQVIiLCJzdHJlZXRfdmlld19jb250cm9sX3Bvc2l0aW9uIjoiVE9QX0xFRlQiLCJtYXBfY29udHJvbCI6dHJ1ZSwibWFwX2NvbnRyb2xfc2V0dGluZ3MiOmZhbHNlLCJtYXBfem9vbV9hZnRlcl9zZWFyY2giOjYsIndpZHRoIjoiIiwiaGVpZ2h0IjoiNDAwIn0sInBsYWNlcyI6W3siaWQiOiIxIiwidGl0bGUiOiJPZG9udG9sb2dpam9zIGtsaW5pa2EiLCJhZGRyZXNzIjoiQXRlaXRpZXMgZy4xRiwgVmlsbml1cyIsInNvdXJjZSI6Im1hbnVhbCIsImNvbnRlbnQiOiJBdGVpdGllcyBnLjFGLCBWaWxuaXVzIiwibG9jYXRpb24iOnsiaWNvbiI6Imh0dHBzOlwvXC9qZXJ1emFsZXNrbGluaWthLmx0XC93cC1jb250ZW50XC91cGxvYWRzXC8yMDIwXC8wNVwvbmtfc21hbGwucG5nIiwibGF0IjoiNTQuNzM5NzU2IiwibG5nIjoiMjUuMjczNjEyIiwiY2l0eSI6IlZpbG5pdXMiLCJzdGF0ZSI6IiIsImNvdW50cnkiOiJMaWV0dXZhIiwib25jbGlja19hY3Rpb24iOiJtYXJrZXIiLCJyZWRpcmVjdF9jdXN0b21fbGluayI6IiIsIm1hcmtlcl9pbWFnZSI6IiIsIm9wZW5fbmV3X3RhYiI6InllcyIsInBvc3RhbF9jb2RlIjoiIiwiZHJhZ2dhYmxlIjpmYWxzZSwiaW5mb3dpbmRvd19kZWZhdWx0X29wZW4iOmZhbHNlLCJhbmltYXRpb24iOiJCT1VOQ0UiLCJpbmZvd2luZG93X2Rpc2FibGUiOnRydWUsInpvb20iOjUsImV4dHJhX2ZpZWxkcyI6IiJ9LCJjYXRlZ29yaWVzIjpbeyJpZCI6IiIsIm5hbWUiOiIiLCJ0eXBlIjoiY2F0ZWdvcnkiLCJleHRlbnNpb25fZmllbGRzIjpbXSwiaWNvbiI6Imh0dHBzOlwvXC9qZXJ1emFsZXNrbGluaWthLmx0XC93cC1jb250ZW50XC91cGxvYWRzXC8yMDIwXC8wNVwvbmtfc21hbGwucG5nIn1dLCJjdXN0b21fZmlsdGVycyI6IiJ9XSwic3R5bGVzIjoiIiwibGlzdGluZyI6IiIsIm1hcmtlcl9jbHVzdGVyIjoiIiwibWFwX3Byb3BlcnR5Ijp7Im1hcF9pZCI6IjIiLCJkZWJ1Z19tb2RlIjpmYWxzZX19