Dantų implantai ir implantavimas.
Šveicariški Straumann dantų implantai – puikus pasirinkimas. Kadangi prieš dantų implantaciją reikia pasirašyti sutikimą procedūrai, tai geriau būtų su informacija susipažinti iš anksto. Tai labai svarbi informacija, drąsiai klauskite, jei kyla neaiškumų. Visa pateikta informacija yra intelektualinė nuosavybė, skirta tik pacientams.
Jei ieškote didelę patirtį dantų implantacijoje turinčio gydytojo, ilgalaikių garantijų, norite investuoti į savo sveikatą saugiai, norite, kad implantacijai būtų naudojami šveicariški Straumann dantų implantai, o protezavimui tik originalios Straumann detalės ir sumokėti protingą kainą- tik 600,€, rekomenduojame rinktis mūsų kliniką.
BENDROJI INFORMACIJA APIE DANTŲ IMPLANTUS IR IMPLANTAVIMĄ
1. Dantų implantacija – tai operacija, kurios metu į žandikaulį įsodinamas (įsriegiamas) danties implantas (danties šaknies pakaitalas) – gaminys iš negyvos, neorganinės kilmės medžiagos. Dantų implantas gaminamas iš medžiagų, nesukeliančių toksinių, imuninių (tame tarpe ir alerginių) reakcijų žmogaus organizmo audinių ląstelėse.
2. Įsriegtas dantų implantas kontaktuoja su aplink jį esančiu kaulu ir laikui bėgant su juo suauga – įvyksta dantų implanto oseointegracija. Jos sėkmę lemia keletas veiksnių, tokių kaip kaulinio audinio savybės (pvz. kaulinio audinio tankis) ar dantų implanto savybės (dydis, forma, paviršiaus apdorojimo būdas).
3. Dažniausiai naudojami dantų implantai, kurie įsriegiami į kaulą.
4. Prieš dantų implantavimo operaciją pacientas yra detaliai apklausiamas, atliekamas jo veido klinikinis tyrimas, burnos ir dantų tyrimas, radiologinis ištyrimas. Iki dantų implantavimo operacijos turi būti išgydyti visi karieso pažeisti dantys, atlikta profesionali burnos higiena, prastą prognozę turintys dantys turi būti pašalinti. Sudaromas detalus gydymo planas.
5. Galimybė atlikti dantų implantaciją, dantų implantacijos metodika, dantų implantų kiekis, vėliau sekantis protezavimas turi būti detaliai aptarti su Jumis prieš atliekant dantų implantaciją, Turi būti įvertinama ne tik kaulo būklė, bet ir burnos higiena, ligos, kuriomis Jūs sergate, vaistų vartojimas,
6. Pasitaiko atvejų, kai dantų implantacijos operacija negali būti atlikta dėl kitų organizmo būklių, kurios tampa kontraindikacijomis. Kontraindikacijos gali būti:
a) bendrinės (anksčiau nei prieš 6 mėn. įvykęs miokardo infarktas, aukštas arterinis kraujo spaudimas, kraujo krešėjimo sutrikimai ar kraują skystinančių medikamentų vartojimas, centrinės nervų sistemos ligos, ūmios infekcinės ligos, nekontroliuojamas cukrinis diabetas, mažakraujystė, piktybinių kraujo ligų ūmios stadijos, nėštumo pirmasis ir trečiasis trimestrai, tuberkuliozė ir kt.);
b) vietinės (ūmus stomatitas, labai bloga burnos higiena, atlikus vietinį spindulinį navikų gydymą.
7. Kontraindikacijos dažniausiai yra laikinos ir pasikeitus organizmo būklei operacija gali būti atliekama. Tai sprendžia Jus gydantis gydytojas.
8. Bloga burnos higiena, dantenų uždegimas ir rūkymas – dažniausiai pasitaikantys veiksniai, bloginantys dantų implantacijos rezultatus.
9. Būtinai informuokite Jūsų gydytoją apie visas ligas, kuriomis Jūs sergate bei apie visus vaistus, kuriuos vartojate. Tai gali turėti lemiamos įtakos pačios operacijos atlikimui, operacijos eigai, gijimui ir ilgalaikiams rezultatams.
OPERACIJOS ESMĖ, BŪDAS, TIKSLAS
10.Operacijos tikslas – įsriegti dantų implantą į žandikaulio kaulą. Dantų implantai yra būsimo dantų protezo dalis kaule, ant kurios daromas danties vainikėlis.
11. Operacijos dažniausiai atliekamos vietinėje, rečiau – sedacijoje ar net bendrinėje nejautroje. Tai sprendžia gydantis gydytojas, atsižvelgdamas į numatomos operacijos apimtį ir trukmę, paciento būklę ir amžių. Vietinę nejautrą atlieka operuojantys ar asistuojantys chirurgai. Apie vietinės nejautros atlikimo detales ir riziką Jums bus suteikta atskira informacija.
12. Dantų implantavimo operacija gali būti atlikta keliais būdais:
a) Dviejų stadijų dantų implantavimo operacijos metu yra atliekamas pjūvis per bedantės žandikaulio srities keterą, atkeliamas minkštųjų audinių (gleivinės – antkaulio) lopas, plonu grąžteliu išgręžiama reikiamo gylio anga, palaipsniui didinant grąžtų diametrą, išgręžiama norimo pločio ir gylio anga žandikaulyje, dantų implantas įsriegiamas ir uždengiamas dangteliu. Minkštųjų audinių lopas grąžinamas į pradinę padėtį ir susiuvamas. Praėjus reikiamam laikui (kai jau yra įvykusi dantų implanto integracija į kaulą) atliekamas antras etapas – dantų implanto srityje prapjaunamos dantenos, dantų implanto dangtelis nuimamas ir prie dantų implanto pritvirtinama norimo dydžio gijimo galvutė.
b) Vienmomentės dantų implantavimo operacijos etapai tokie patys, kaip ir dviejų stadijų operacijos, tiktai įsriegus dantų implantą jis neuždengiamas dangteliu, o iškart pritvirtinama gijimo galvutė ir aplink ją užsiuvamos dantenos. Šią techniką galima taikyti operacijai užbaigti tais atvejais, kai pasiekiamas geras danties implanto pirminis stabilumas.
c) Belopė dantų implantacija – dantenose ir antkaulyje išpjaunamas dantų implanto diametrą atitinkančio skersmens diskas, kaulas preparuojamas nepakėlus minkštųjų audinių lopo.
d) Jeigu būsimo danties implanto srityje yra nedidelis vietinis žandikaulio kaulo suplonėjimas, nedideli kaulinės žandikaulio sienelės defektai, dantų implantavimo operacijos metu įsriegiant dantų implantą gali būti vienmomentiškai atlikta kaulo plastika (padengiant kaulo defektą kaulo pakaitalu arba natūraliu nuosavu kaulu, pakeliant sinuso dugną, apdengiant persodintą kaulą ar jo pakaitalą membrana).
e) Jei pageidaujamoje dantų implanto įsukimo vietoje yra per mažai kaulo, gali būti atliekamos alveolinės ataugos rekonstrukcinės operacijos, kurių metu kaulas atstatomas atliekant didesnių kaulo segmentų persodinimą, kaulo ištempimą, sinuso dugno pakėlimo operacijas ir kitas metodikas. Tokiu atveju dantų implantavimas galimas tik suformavus reikiamą kaulo aukštį ir plotį.
GALIMYBĖ KEISTI ĮPRASTOS OPERACIJOS EIGĄ IR APIMTĮ
13. Operacijos eiga ir apimtis yra aptariama prieš operaciją, tačiau dėl galimų komplikacijų operacijos metu (kraujavimo, bendros būklės ar kt.), operacijos eiga ar apimtis gali keistis.
14. Pasirašydami sutikimą operacijai Jūs galėsite duoti savo sutikimą operuojančiam gydytojui išplėsti operacijos eigą ir apimtį, jeigu operacijos metu būtų nustatytos kitos patologijos, kurias galima išgydyti tos pačios operacijos ir nejautros metu.
POOPERACINĖ EIGA IR GALIMOS KOMPLIKACIJOS
15. Normalu, kad po operacijos operuota sritis patinsta, parausta, tampa skausminga. Standartiniu atveju operuotos srities ir aplinkinių audinių tinimas didėja apie 2 – 4 paras po operacijos.
16. Po operacijos gali pasireikšti skausmas, skausmingumas liečiant operuotą sritį. Šie reiškiniai paprastai pradeda mažėti maždaug po 3 – 4 parų.
17. Kraujosruvos, odoje, matomos iš išorės. Jos dažniausiai išryškėja 2 – 4 pooperacinę parą. Dažniausiai praeina savaime, netaikant jokio papildomo gydymo. Kraujosruvų nykimo metu odos spalva kinta (nuo rausvos – melsvos iki žalsvos – gelsvos). Gali išsivystyti kraujo išsiliejimas ne tik operuotoje, bet ir aplinkinėse srityse. Jo dydis priklauso ne tik nuo operacijos apimties ir pobūdžio, bet ir nuo organizmo individualios reakcijos į atliktą operaciją ir po to taikomą gydymą
18. Galimos dažniausios komplikacijos:
a) Sutrikęs (sulėtėjęs) žaizdos gijimas. Žaizdos gijimą lėtinantys veiksniai gali būti sisteminiai (cukrinis diabetas, nutukimas, vyresnis amžius, bloga mityba, neseniai atlikta operacija, kraujo perpylimas, lėtinės ligos, hormonų pusiausvyros sutrikimai, kai kurie vartojami vaistai, ypač kortikosteroidai, taip pat rūkymas) ir vietiniai (infekcija, žaizdos srityje anksčiau taikytas spindulinis gydymas ir kt.)
b) Žaizdos supūliavimas (infekcija). Kiekviena žaizda burnos ertmėje yra užkrėsta mikrobais. Ar organizmas pats sugebės sunaikinti juos, ar išsivystys infekcija, priklauso nuo daugelio veiksnių: žaizdos vietos, dydžio, formos, vietinės kraujotakos, mikrobų kiekio ir jų agresyvumo žaizdoje. Žaizdos infekcija sėkmingai gydoma vaistais.
c) Žaizdos kraštų išsiskyrimas – gydomas atnaujinant žaizdos kraštus ir juos iš naujo susiuvant.
d) Lūpų kampų, lūpų odos ir kitų sričių gleivinės nubrozdinimai, žaizdos. Žaizdos susiuvamos, nubrozdinimai tepami antiseptiniais tepalais, skiriama skalauti burną antiseptiniu tirpalu ir skausmą malšinančių preparatų.
e) Kraujavimas – esant kraujavimui, kurio priežastis yra bendrinis susirgimas, jis gydomas (mažinamas kraujospūdis, koreguojama kraujo krešėjimo sistema ir t.t.). Kartu taikomos ir vietinės priemonės: žaizda tikrinama, pažeisti minkštieji audiniai susiuvami, juos prispaudžiant prie kaulo kraštų. Žaizdos srityje dedamas tamponas, kurį reikia tvirtai sukąsti ir laikyti mažiausiai 30 min.
f) Dantų implanto neprigijimas (neįvykusi integracija). Dantų implanto prigijimą lemia keletas veiksnių, vieni svarbiausių yra dantų implantą supančio kaulinio audinio kiekis, tankis (jį lemia paciento amžius, lytis, rūkymas, taikytas spindulinis gydymas ir t.t.) ir paties danties implanto savybės (jo forma, dydis, paviršiaus apdorojimo būdas).
g) Periimplantitas (uždegimas apie dantų implantą) – dėl periimplantito galimas dantų implanto netekimas.
19. Retai pasitaikančios komplikacijos:
a) Apatinio alveolinio nervo pažeidimas atliekant dantų implantavimą apatiniame žandikaulyje. (išliekanti apatinės lūpos, dantenų, dantų nejautra). Minėtų sričių jautrumas dažniausiai atsistato savaime (jei nebuvo pažeistas nervo vientisumas), atsistatymas gali užtrukti iki pusės metų.
b) Žandinio ančio dugno perforacija (pradūrimas), pasikartojantis žandinio ančio uždegimas, dantų implanto patekimas į jį. Patekęs į žandinį antį dantų implantas pašalinamas, žandinio ančio uždegimas gydomas vaistais, jei uždegimas tampa lėtiniu, gali tekti pašalinti dantų implantą, operuoti sinusą.
c) Gretimų dantų šaknų pažeidimas.
d) Visiškas operacinės žaizdos nesugijimas.
e) Dantų implanto ar jo dalių lūžis. Įvykus šiai komplikacijai galimas dantų implanto netekimas.
f) Kaulo tirpimas (rezorbcija) aplink dantų implantą.
g) Gleivinės retrakcija (atsitraukimas).
h) Nepakankamai geras estetinis vaizdas.
i) Apatinio žandikaulio lūžis ar žandikaulių alveolinės ataugos lūžis. Lūžus apatiniam žandikauliui, lūžę kaulo fragmentai turi būti atstatomi ir fiksuojami, ligonis gydomas stacionare pagal žandikaulių traumų gydymo principus.
20. Esant alergijai ar jautrumui (pvz.: vaistams, dezinfekcinėms priemonėms, lateksui, pleistrui), gali pasitaikyti laikinas patinimas, paraudimas, odos niežulys, ar kitos greitai praeinančios reakcijos. Sunkios alerginės reakcijos su gyvybinių funkcijų sutrikimu ir liekamaisiais reiškiniais yra labai retos.
21. Šis komplikacijų sąrašas nėra baigtinis. Visų galimų komplikacijų išvardinti neįmanoma, nes kiekvienas organizmas ir jo reakcija į atliekamą operaciją ar intervencinę procedūrą yra individualūs. Šiame informaciniame lape pateiktos tik dažniausiai pasitaikančios ir medicininėje literatūroje kaip tipinės aprašomos planuojamos operacijos komplikacijos ir tipinė pooperacinė eiga. Pacientui, sergančiam sisteminėmis ligomis (hipertenzija, cukriniu diabetu, krešėjimo sutrikimais, virusinėmis ligomis, piktybiniais augliais, reumatinėmis ir kitomis ligomis) pooperacinė eiga gali skirtis nuo aprašytos. Itin retais atvejais gali pasireikšti ir kitų, čia nepaminėtų ar dar nežinomų komplikacijų. Ypač retais atvejais, pasireiškus iki tol nežinomai organizmo reakcijai į naudojamus medikamentus gali įvykti net paciento mirtis ar išsivystyti neįgalumas.
ALTERNATYVŪS GYDYMO METODAI
22. Dantų implantavimo operacija atliekama siekiant atstatyti trūkstamus dantis, sutvarkyti sukandimą. Ilgai neatliekant dantų implantacijos ištraukto ar kitaip netekto danties vietoje, kaulas toje srityje palaipsniui aptirpsta ir dantų implantavimo operacija tampa labiau komplikuota ar iš vis negalima, jei neatstatomas reikiamas kaulo plotis ir aukštis.
23. Egzistuoja ir kitos trūkstamų dantų atstatymo galimybės – protezavimas gaminant tiltinius protezus, protezavimas įvairios konstrukcijos išimamais protezais. Apie tai Jus turi informuoti gydantis gydytojas, su kuriuo Jūs galite aptarti kiekvieno protezavimo metodo privalumus ir trūkumus, protezų ilgaamžiškumo prognozę.
POOPERACINĖS REKOMENDACIJOS
24. Po operacijos rekomenduojama 24 val. neskalauti burnos, nevartoti karšto maisto ir karštų gėrimų.
25. Nuo antros pooperacinės paros skiriama skalauti antiseptiniais tirpalais, kol bus išimtos siūlės. Nuo antros pooperacinės paros dantys turi būti valomi dantų šepetėliu ir pasta. Profesionali burnos higiena turi būti atliekama kas 3 mėn.
26. 7-10 dienų po operacijos rekomenduojamas minkštas maistas. Kietas aštrus maistas gali pakenkti gyjančiai žaizdai ir sukelti priešlaikinį dantų implanto atsidengimą. Jei atlikta vienos stadijos dantų implantacija, rekomenduojama minkštą maistą valgyti 3-4 savaites ir nekramtyti operuota puse, kad kramtymas nepakenktų dantų implanto integracijai į kaulą.
27. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo skiriami 1-3 dienas po operacijos ir yra vartojami esant operacinės srities skausmui ar maudimui.
28. Po operacijos būtina išgerti gydytojo paskirtų antibiotikų kursą.
29. Gali būti, kad po operacijos Jūs gretai būsite išleistas iš sveikatos priežiūros įstaigos, todėl pasirūpinkite lydinčiu asmeniu, nes Jūsų reakcija dar gali būti prislopinta dėl taikytos nejautros, nuskausminančio vaistų poveikio ar tiesiog nuovargio. Dar 1-2 paras nespręskite svarbių problemų, nevairuokite automobilio, nedirbkite prie judančių mechanizmų. Esant neaiškumui dėl žaizdos gijimo (T>38oC, paraudimas, patinimas), informuokite savo šeimos gydytoją arba operavusį gydytoją.
30. Rekomenduojama mesti rūkyti likus kelioms savaitėms iki operacijos ir nepradėti rūkyti iš viso po operacijos.
31. Siūlės išimamos 7-10 dieną po operacijos. Po 4 ir 12 savaičių po operacijos reikia apsilankyti pas operavusį gydytoją klinikinei ir radiologinei apžiūrai.
32. Kas tris mėnesius tikslinga atlikti profesionalią burnos higieną, siekiant iki minimumo sumažinti lėtinės infekcijos buvimą burnoje
33. Būtina nuolat sekti gleivinės ir protezų būklę, esant įtarimams – atlikti ne tik klinikinį, bet ir rentgenologinį tyrimą.
Rekomenduojame pavalgyti prieš procedūrą.